İdeal erkek vücudu, ulusların boyları, kitapların esbab-ı mucibesi

Bu haftaki bültende bilhassa Koronavirüs'ten fazla bahsetmemeye çalıştım. Bir ara karantinayı ve kaldırılması koşullarını konuşuruz bir yerlerde.

Çünkü Çin, ve onların satın aldığı bilimadamları ve medya tarafından fena oyuna getirildiğimizi düşünmeye başladım. Bunu podcast üzerinden konuşabiliriz. Podcast için söz veriyor ama geç yapıyor diyorsunuz muhtemelen. Yazmak hala çok daha kolay geliyor bana. Podcast üretimi gerçekten müthiş zahmetli. En azından benim için. Yapacağım tabii ama öyle fabrika bandında patır patır episod çıkartabilen biri değilim.

Dünyanın kuşları

Birds of Earth |  Instagram

Ataları dinozorlar olan kuşların kendilerine ait çok güzel bir Instagram hesapları var. Buraya aldığım kuşun adı Avustralya Cockatoo'su. Okaliptüs tohumları ile beslendiği söyleniyor. Afiyet olsun.


Acil durumlar tarihe ivme verir

Kübra Par |  Habertürk | 22 Mart 2020

Gazeteci Kübra Par, tarihçi Yuval Noah Harari ile konuşmuş: ‘Korona’dan sonra dünya eski haline asla dönmeyecek; şimdi alınan kararların 20-30 yıl sonrası için sonuçları olacak’ diyor Harari. [Habertürk - 3532 kelime]


Çocuğunuzla film izlerken uygunsuz sahnelerden çekiniyorsanız

CringeMdb

Bu siteye filmin adını yazıyorsunuz, o filmde sevişme sahnesi ve çıplaklık var mı, size bunu söylüyor. 1995-2020 aralığındaki filmlere bakılabiliyor.


Ulusların boyları ne kadar uzadı

A century of trends in adult human height | Elife Sciences | 26 Haziran 2016

Son 100 yılda en fazla boy atanlar Güney Koreli kadınlar. 20,2 santim uzadılar. Iranlı erkekler 16.5 cm daha katmışlar üzerlerine. Son yüzyılın en uzun insanları: 1975-2000 arasında doğan Hollandalı erkekler. 182.5 cm ortalamaları var. En kısalar, Guatemala'da 1896 yılında doğan kadınlar. 1 metre 40 santim.  [İngilizce - 934 kelime]


Çoğu kitap eskidir. Onları değerli kılan da budur

William Deresiewicz | Solitude and Leadership | The American Scholar | 1 Mart 2010

Kitaplar bugüne ait değildirler  ve bu yüzden bugünün popüler bilgilerine karşı dururlar. Kendi günlerinin kurallarını yansıtsalar bile her zaman duyduğunuzdan farklı bir şey söylerler.

[İngilizce - 5913 kelime]


Türkler bir haftalığına bile tatile gidemiyor

Eurostat

Türkiye, bir haftalığına bile evinden uzak bir yerde tatile gidemeyenlerin nüfustaki oranının en yüksek olduğu ülke. Her 100 Norveçli'den sadece 6'sı tatile gidemezken Türkiye'de her 100 kişiden 60'ı yeterli parası olmadığı için evde kalmak zorunda.


Haydutluk, erkeklik, kabilecilik

Nihat Genç | YouTube | 14 Nisan 2020

Ve Trabzonluluk. Nihat Genç'i muhtemelen sevmezsiniz. Ben de öyle. Fakat fena hikaye anlatmıyor adam. Bu podcast bölümünde Trabzonspor taraftarları olarak takımlarının şampiyonluk maçı için otobüsle İzmir'e gitmelerini anlatıyor. Hikayeden zevk almak için futbolsever olmanıza gerek yok. Binbir türlü rezillik var içinde. Dinlemesi keyifliydi.  [YouTube - 23 dk]


Kadın beyni, erkek beyni. Farklı mı? Aynı mı?

Daphna Joel, Gina Rippon, Stuart Ritchie, Kevin Mitchell  | Intelligence Squared+ | 6 Mayıs 2020, TSİ 20:00

Konu, bu çarşamba günü Intelligence Squared+ adlı tartışma sitesinde Londra saati ile 18:00-19:15 (TSİ 20'de başlıyor) arasında masaya yatırılacak. Kadın ve erkek beyni arasında fark olmadığı tezini iki kadın, aksi tezi de 2 erkek savunacak. Tartışmayı canlı olarak izleyebilmek ve soru sorabilmek için en az 3 aylık abonelik almanız gerekiyor. Beş pound her ay. Çarpı üç. Bir ay da bedava veriyorlar. Pahalı geldiyse ayda 2 pound bana verin. Ben dinleyip size Türkçe özetle geleyim. Bin kişi böyle yapsa...  [İngilizce - 75 dk]


İdeal erkek vücudu  John F. Kennedy'ninki mi?

Sizi bilmem ama bana bu gibi geliyor.

Biz hetero erkekler (en azından benim jenerasyonum) herhangi bir konuda kadınların aradığı özelliklere sahipsek, bu özellikleri doğal yollardan ve hiç zorlanmadan elde etmişiz intibaı vermek isteriz.

Çok çalışmışızdır. Hala daha günde 14 saat çalışıyoruzdur. Defalarca iflasın eşiğinden dönmüşüzdür. Binlerce insanın faydalandığı bir ürün, teknoloji, hizmet satıyoruzdur ve yaptığımız işten elde ettiğimiz kâr marjı sadece %1'dir. Ancak

Sende baya para var galiba

sorusuna

Ehh, doğru yerde doğru zamanda bulundum, biraz kafamı kullandım, dikkat ettim sağıma soluma. Çok zor olmadı, herkes yapabilir

diye karşılık vermeyi tercih ederiz. Karşımızdaki insan zaten zeki ve başarılı bir winner olduğumuzu biliyor. İyice gözüne sokmaya gerek yok. Buna mukabil bizim herkesin gerçekleştirmek için müthiş zorlandığı bu tür şeyleri kolayca yapabiliyor oluşumuz bize ekstra puan getirir.

Veya, gömleğin çok güzelmiş diye bir iltifat aldığımızda o gömleği bulmak için şehrin öteki ucuna gittiğimizi ve elimizde kırmızı bir kutuyla tıpış tıpış evimize döndüğümüzü söylemek istemeyiz.

Ciddi misin? Yapma ya! Bütün tişörtlerim eskimişti. Önüme gelen ilk mağazaya daldım...

Anladınız mı? Kendimizi atraktif göstermek için bir çaba içinde olduğumuz anlaşılmamalı. Çünkü bunu ancak geyler yapar.

Yeni nesilde bir bodybuilding merakı var. Muhtemelen aramızdaki jenerasyon farkından dolayı bu düşüncem; ancak haftada 4 gün spora gidip göğsümü traşlamak ve aynaya bakarak verdiğim pozları sosyal medyada paylaşmak bana gey geliyor. Lütfen böyle yapanlar yanlış anlamasın. Not that anything's wrong with that. Fakat bize öyle bir şey lazım ki, çok çalışarak vücudumuzu forma soktuğumuz belli olmasın.

Ehh, genlerim iyi. Metabolizmam da hızlıdır. Arada bir de koşuya çıkınca...

diyerek açıklayabileceğim bir form bulmalıyım. O da Kennedy Junior'a denk düşüyor. Hayvan gibi biseps ve trisepslerle kimseyi gayret göstermediğinize inandıramazsınız. Biliyorum, sosyal medya platformları ve gösteri kültürü ile artık bu normlar kırıldı, yıkıldı. Ancak unutmayın, ben orta yaşlıyım.

Cuma günü önemli bir konuda ilginç ve iyi bir yazının çevirisi gelecek. Meritokrasi. Sevdiklerinize, hatta sevmediklerinize de bu bülteni iletmeyi unutmayın. Yalnız buradan abone olmaları gerekiyor. Tekrar beraber olmak üzere, şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.