Batı'da İslâm'ın kültürel hegemonyası, bedava kitaplar, erkek modası, TikTok ve tabii ki Korona

Girlgaze'de obez, yaşlı, genç, hamile, çıplak, tesettürlü, trans ve adet kanaması olan hanımlar yer alıyorlar.

Latif'ânım ve kızı Cûriye, futbol müsabakası öncesi - Calling all womxn and non-binary creatives

Ayes Hamalik | GirlGaze Instagram | 27 Mart 2020

Fotoğraf Girlgaze'in Instagram hesabından. Girlgaze'de obez, yaşlı, genç, hamile, çıplak, tesettürlü, trans ve adet kanaması olan hanımlar yer alıyorlar. İlerici ve aydın tüm platformlarda olması gereken bir kapsayıcılık ve açık fikirlilik söz konusu. Evet, biraz sarkazm yapıyorum.

Anne ve kızın verdiği poz için ''üzücü'' diye yorum yapan bir takipçiye 154 yorum ile haddinin bildirildiğini görüyoruz. Girlgaze'deki hakim fikir:

Başörtüsünü kadına baskı olarak görmek şiddettir, Batı-merkezci ve emperyalist bir bakış açısıdır


Güçlü devlet Türkiye vatandaşlarına sağlık hizmeti vermek için İsveç'e ambulans uçağı gönderdi

Yeni Şafak | 26 Nisan 2020

AKP şovu. İsveç'in, Covid-19 teşhisi konulan Türk vatandaşını tedavi etmediği iddiası var. Hasta adamın kızı Leyla video çekerek yardım çağrısı yapmıştı. Bakan Koca, ambulans uçağını göndermişti. Bir kişi için 3000 km öteye uçak göndermek Türkiye'de sosyal devletin standartlarında  olan bir şey değil. Nitekim 2014 yılında bir baba, 2 yaşındaki oğlunun cansız vücudunu bir çuvalın içinde 16 km taşımıştı. Van, Ankara'ya çok daha yakın İsveç'ten. [488 kelime]

İsveç bir Afrika köyü değil. İsveç’te yaşamayı seçip vergisini orada ödeyen bir TC vatandaşı öksürdü diye Türkiye uçak gönderip onu oradan aldırmamalı diye düşünüyorum. Türkiye’de yaşayan ve vergi veren belki yüzlerce insana harcanması gereken kaynakların iç ve dış siyasete malzeme olsun diye bir kişiye boca edilmesi demektir bu. Prestij, imaj diyorsak; iki ülke arasındaki sınırları açtığımızda İsveç ve Türk halkının hangi ülkede kalacağı veya hangi ülkeye akın edeceği belli eder prestij ve imajın kimde olduğunu. Bu konuda herhangi bir şüpheye yer yok.

Fakat çok akıllıca

Geçtiğimiz haftanın bülteninde bahsetmiştim. İsveç hastanelerinde yaşlıların tedaviye alınmadığına dair bir takım yalan haberler Türkiye medyasına hükûmet yanlısı troller tarafından salınmıştı. Ambulans uçağını bu oyunun 2. perdesi olarak görebiliriz.

1996 yılında İsveç'e geldiğimde burada 20 senedir yaşayan bir Türkle karşılaşmıştım. Bana İsveç'in göçmenlere emekli maaşı ödemek istemediğini ve bu nedenle bir an önce ölmeleri için onları tedavi etmediklerini söylüyordu. Türkiye taşrasından Avrupa'ya gidenlerde bu komplo teorisine pek rağbet edilir.  Önce İsveç'in yaşlılarını feda eden ahlaksız bir Batı ülkesi olduğuna dair haberlerin yayılması, ardından Türkiye'nin tek bir kişi için İsveç'e uçak göndermesi, hiç kuşkusuz Avrupa'da yaşayan Türkiyeliler tarafından müthiş bir coşkuyla karşılanmıştır. Sosyal medya platformlarında İsveç'te doğan ve büyüyen gençlerin  ''güçlü Türkiye''nin vatandaşı' kimliğiyle Avrupalılara karşı böbürlendiklerini gördüm. Avrupa'daki genç nesil Türkler, ailelerinden çok daha milliyetçidirler. Türkiye ile ilgili düşünceleri çokça duygu barındıırır ve neredeyse hiç akıl ve mantık barındırmaz. Ben bu yüzden entegrasyonun mümkün olmadığını düşünüyorum. Batı, kendi üstünlüğüne olan inancını kaybederken Türkiye dahil Müslüman ülkelerden gelen göçmenler, ahlaki üstünlüğü taşıdıklarından son derece eminler.

Güçlü Türkiye'nin güçlü lideri Erdoğan'ın, Avrupa'daki Türk genç kızları için de bir idol olduğunu görebiliyoruz. Aşağıda, Reddit sitesinde 22 yaşındaki bir Alman erkeğinin yarı Türk yarı Alman olan kız arkadaşının fantezilerine dair verdiği ayrıntılar var. Recep Tayyip Erdoğan'ı hayal ediyor kız. Erkek arkadaşını köpek gibi dört ayak üzerine çöktürüp çocuğun poposunu tokatlarken arka planda Erdoğan'ın halka hitabını açıyormuş. Alman çocuk da bunu garip bulmakla beraber çok şikayetçi görünmüyor.


Karantina neden yanlış strateji

Prof. Johan Giesecke | Unherd | 17 Nisan 2020

BBC'nin 10 dakikalık bu videosu, İsveç'in Covid-19 stratejisini ele alıyor. Türkçe altyazılı. Fakat bu videoyu mutlaka Unherd'ün J. Giesecke ile yaptığı bu röportajla beraber izlemelisiniz. Kriz dönemlerinde işinin ehli, yaşlı ve beyaz bir adamın konuşması kadar rahatlatıcı bir şey yok. Röportajı yapan adam da çok güzel sorular soruyor. Bazı başlıklar: İngiltere'nin ve diğer Avrupa ülkelerinin karantina kararı bilimsel kanıtlara dayanmıyor. Doğru politika sadece yaşlıları ve zayıfları korumaktır. Sürü bağışıklığı sadece yan etkidir. Imperial College'in raporu çok kötü hazırlanmıştı. Bu tür modeller ile politika oluşturulmaz. Sonuçlar sonunda tüm ülkeler için benzer olacaktır. Covid-19 hafif ve grip benzeri bir hastalıktır. Covid-19'un gerçek ölüm oranı% 0.1 civarıdır - Antikor testleri hazır olduğunda İngiltere ve İsveç'in nüfuslarının en az% 50'sinin bağışıklık kazandığı görülecektir. [Youtube - İngilizce, 35 dk]


Çocukların anlayacağı dilde Koronavirüs

BBC | 9 Nisan 2020

Dünya Sağlık Örgütü, 6-11 yaş arası çocukların Covid-19'u anlayabilmesi ve kabullenebilmesi için Türkçe'nin de aralarında bulunduğu 36 farklı dilde kitap hazırladı. Kitabı buradan indirebilirsiniz (PDF).Kitapta, 'Ario' isimli hayal ürünü bir karakter aracılığıyla, çocukların kendilerini, ailelerini ve arkadaşlarını koronavirüsten nasıl koruyabilecekleri ve yeni ve değişken bir gerçeklikle karşılaştıklarında nasıl güç durumların üstesinden gelebilecekleri anlatılıyor. [167 kelime]

Yetişkinler için de ücretsiz kitaplar var

Springer Yayınevi, karantina döneminde eğitime destek olmak için yüzlerce kitabı bedava olarak paylaşıma açtı. Musluk akıyorken bidonları doldurmanızda fayda var.


Netflix'in iki sezonluk (24 bölüm) dizisi Shtisel'i izleyin

Şu anda dünya çapında bir hit olan, iyi yazılmış bir İsrail draması. Ultra-ortodoks bir Yahudi ailenin içişleri. Shtisel'i Netflix'in vasat dizisi Unorthodox ile karıştırmayın. İronik olarak, birçok muhafazakar Müslüman ülkede büyük bir izleyici kitlesi buldu Shtisel. Çünkü bu iki tutucu kültür çok fazla örtüşüyor. Shtisel gösterişli değil. Sessiz, düşük bütçeli ve baya iyi. Hiçbir şey rastlantı değil ya; Batı'da tutucu yahudi cemaatlerindeki yaşantının ve kadınlara yapılan baskıların tv ekranlarına bu kadar hevesle yansıtılmasının  sebebi ne olabilir diye düşünüyor insan. Bültenin başındaki fotoğrafa dönelim. Batı'da nüfusları ve nüfuzları günden güne artan Müslümanların kültürel hayatta sahip oldukları dokunulmazlıkla bir ilişkisi olduğunu düşünüyorum ben. Müslümanlara söylenemeyenler yahudilere söylenebiliyor. Proxy vazifesi görüyorlar yahudiler burada. Tutucu dindar toplulukları kadınlarını eziyor diye eleştirecekseniz sayıları artık azımsanmayacak Müslümanlar üzerinden değil, Batı'da günden güne eriyen Yahudiler üzerinden yapabilirsiniz. Baskı altında ezilen kadınlara arka çıkmanın bir hayli konforlu bir yolu bu. Eleştiren taraf olarak ne havaya uçurulma, ne gırtlağınızı doğratma ne de ırkçılıkla suçlanma tehlikeniz var. [ YouTube, 4 dk ]


İskandinav Erkek Modası

Instagram

Bazı instagram hesapları.

Dre Eriksen - Marcus Valeur - Eric Hagberg - Fredrik Risvik - Andreas Weinas

Andreas Weinas dışında gerisi ya gayish ya da çocuksu veya çok hipster. Nerede eskilerin erkek gibi erkek modası.

Bermuda - Land of Shorts (Alfred Eisenstaedt. 1953)

TikTok mu?

İnsanlar ikiye ayrılır: TikTok hesabı olanlar, ve yakında TikTok hesabı edinecek olanlar...

Orhan Şener - Director of @tgsakademi

Koronavirüs haberlerinden ve onları konuşanlardan sıkıldığım için TikTok'a girmiştim ben. Uyumadan önce şöyle bir 5-10 dakika bakmak keyif veriyor. Futbol enstantanelerinin yanında bol bol tits, asses, niggas and bitches var. Duyduğuma göre başka içerikler de varmış. Ben görmedim. Herkese farklı. Herhalde bir algoritma belirliyor önüne ne geleceğini. Teşekkürler algoritma.

Ortalama bir TikTok videosu böyle bir şey.  

TikTok'ta benim önüme gelen videolarda en çok çalan parçalardan bir playlist yaptım size. Bir hayli enerjik. Bu gazla bu hafta da biter.

Podcast muhtemelen perşembe ya da cuma günü yayınlanır. Konumuz kadın erkek ilişkilerinde aldatma idi. Bir de makale çevirisi gelecek o aralar.

Görüşmek üzere. Sevdiklerinize DePolitik bülteni tavsiye etmeyi unutmayın.


Bu bülten size bir arkadaşınız tarafından iletildiyse siz de bu bağlantıya tıklayarak abone olabilirsiniz. Email adresinizi yazın. Kutunuza gelen abonelik onay bağlantısına tıklayın. Bunu 10 dakika içinde yapmalısınız, yoksa bağlantı güvenlik nedeniyle iptal oluyor. Onay bağlantısı kutunuza düşmediyse spam veya reklamlar kısmına bakın. Spam değildir diye işaretleyip gelenler kutusuna bırakın.

DePolitik artık düzenli aralıklarla geliyor. Haftada bir kere böyle potpuri, bir makale, arada bir de podcast. Geçmiş ve gelecek podcast bölümlerine aşağıdaki kanallardan ulaşabilirsiniz.

Spotify

ApplePodcasts

GooglePodcasts

Castbox

Feed

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.